Inonotus obliquus, česky rezavec šikmý neboli také sibiřská čaga – jedná se o dřevokaznou houbu, parazitující zejména na bříze, ale taktéž na jiných listnatých stromech. Je přisedlá na kmeni poměrně vysoko nad zemí a v podstatě vypadá jako nevzhledný nádor. Vyskytuje se na severní polokouli, hlavně v Severní Evropě, Rusku, Asii a v Severní Americe.
Rezavec má dva druhy plodnic:
- perfektní (dokonalý) – rostou na mrtvých kmenech, v dutinách a poraněných místech, a to pouze v měsících červenec až listopad; houba vyrůstá zpod kůry, kterou postupně poškozuje a následně ničí celý strom; dorůstá i několika metrů
- imperfektní (nedokonalý) – houba roste celoročně a může se dožít až 20 let; velikost těchto plodnic je 10 – 35 centimetrů
Rezavci šikmému jsou přičítány léčivé vlastnosti a v oblastech, kde roste, se od nepaměti používá v lidovém léčitelství. Tamní obyvatelé houbu suší na jemný prášek, z nějž připravují nápoj, dejme tomu čaj. Je rovněž součástí tradiční čínské medicíny, kde je využíván při autoimunitních onemocněních. Z houby se pije i odvary.
Na to, že je čaga „jen“ houba, obsahuje řadu prospěšných živin a léčivých látek, například:
betulin, melanin, betaglukany, polysacharidy, minerály a stopové prvky, antioxidanty, aminokyseliny, vlákninu
Některé zdroje uvádějí, že houba sibiřská čaga má detoxikační a protistresové účinky, a že dodává tělu energii; jiné, že prospívá i při rakovině.
Pokud byste chtěli její vliv na organismus vyzkoušet, máte možnost ji užívat v prášku nebo tabletách. Zatímco tabletu polknete a zapijete, prášek si můžete sypat jak do vody, tak ho můžete přidávat do různých pokrmů.
Podle Wikipedie se rezavec používá ve vysoce koncetrovaných extraktech ve vědeckém výzkumu a také pro medicínské účely. Takže by se dalo očekávat, že se časem objeví odborné studie, které by mohly potvrdit pozitivní a přínosné účinky na lidský organismus.