Asi budeme všichni souhlasit, že jeden z nejlepších pocitů v létě je ponořit se do chladivé vody, ať už v bazénu nebo v přírodním koupališti. Není tedy divu, že prakticky každý, kdo má dostatečně velký pozemek, ať už u rodinného domku nebo u chaty či chalupy, si dříve či později nějaký postaví.
Ovšem není to ani zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Předně udržet kvalitu vody v přijatelném stavu po celou koupací sezónu není nic snadného. Horké letní dny totiž vytváří prakticky ideální prostředí pro rozmnožování řas a sinic.
Naštěstí máme i přístroje, které nám s tímto nelehkým úkolem pomáhají. Jedním z nich je i filtrační zařízení. To funguje na poměrně jednoduchém principu: na jednom konci je čerpadlem nasávána voda, ta je následně prohnána přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, a nakonec vypuštěna zpět do bazénu.
V teorii to zní jednoduše. Ovšem problém může být právě s výběrem vhodného filtru. Často se používá látkový či speciální papírový, avšak zdaleka nejpopulárnější jsou pískové filtrace Chlorito.cz. Její princip znali již naši předkové a používali jej při čištění své pitné vody.
V nás, zvyklé na moderní materiály, toto může vyvolat určité pochybnosti. Přeci jen, písek nemáme zrovna zařazen jako ten nejpevnější materiál. A jakým způsobem vůbec může vodu čistit? Nezašpiní ji spíše? Každý z nás přece viděl vodu hnědou od písku, ať už na pískovišti nebo u řeky či potoka.
Tyto námitky jsou jistě oprávněné. Zde ale záleží na druhu písku. Pro filtrační zařízení se vybírá co nejjemnější, který po namočení tvoří kompaktní hmotu, podobnou betonu. Zde je malé šance, že se některá zrnka uvolní. A v mezerách mezi nimi se zachytávají nečistoty. A jelikož jsou ona zrnka skutečně malá, jsou malé i ony mezery. Zachytí se zde tedy i ty nejmenší nečistoty.
Jak je vidět, jedná se o skutečně účinnou pomůcku. Není tedy divu, že je tak často používána. A jistě tomu tak bude i nadále.