Vyžaduje sušší, prosluněné stanoviště. Je to vytrvalý polokeř, který při kvetení (od června do srpna) dorůstá výšky až 80 centimetrů.
Sázíme
Semínka sejeme do truhlíků v únoru nebo březnu. Zemina by měla být stále vlhká o teplotě minimálně 20°C. Semínka nezakrýváme zeminou, jen je do ní zatlačíme. Klíčí asi za týden až čtrnáct dní. Když rostlinky vyrostou do 10 centimetrů, mohou se sázet do zahrady. Vzdálenost mezi nimi by měla být cca 25 až 30 centimetrů.
Stříháme
Abychom docílili toho, že keřík bude hustý a levandule bohatě pokvete, stříhat začneme už mladé rostlinky. Nikdy nezasahujeme střihem do dřeva, na odstřižených místech mají zůstat ještě lístečky. V srpnu, po odkvetení odstraňujeme květní stvoly.
Vaříme
Z levandulových květů můžeme připravit levandulový ocet, používají se též do voňavých džemů. Snadno připravíme například levandulový cukr. Do sklenice cukru (krupice) vložíme několik sušených levandulových květů. Asi za týden získáme cukr se sladkou jemnou levandulovou vůní. Pokud chceme intenzivnější aroma, požijeme květy čerstvé, rozmělněné. Tento cukr lze použít do dezertů, při pečení. Další dobrotou je levandulová zmrzlina. Stačí přidat levanduli do čokoládové zmrzliny či čokoládové pěny. Dále levanduli přidáváme do králičího a jehněčího masa, marinád nebo rýže. Kombinuje se dobře i s jinými bylinkami, třeba tymiánem, majoránkou, dobromyslí, saturejkou, rozmarýnem či petrželkou.
Léčíme
Levandulová silice je látkou velmi složitou, skládá se z více než 150 složek. Vtíráním do kůže se velmi rychle vstřebává (do krve se dostane již za pět minut). K léčení byla levandule používána už v dávných dobách. Podporuje trávení, spaní, uklidňuje při depresích a úzkostných stavech. Má tišící a protikřečové účinky. Její dezinfekční účinky se využívají při léčbě ran, urychluje hojení. Také odpuzuje hmyz, odvar z levandule je účinný repelent. Relaxační levandulová vůně se používá při masážích a meditacích.