Firma China Rocket je komerčním spinoffem akademie China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT). Právě oni jsou aktérem soudobé situace, a zdá se, že budou v tomto trendu úspěšně pokračovat. Jsou zde teprve od roku dva tisíce šestnáct, ale už jsou na velmi vysoké úrovni. Právě oni vyvíjejí rakety a do nich umisťují družice. Ale dosti o tom, pojďme se rychle podívat na technickou stránku věci.
Nosná raketa Jielong-1, čili hezky Česky, chytrý drak, vynesla na orbit naší Země další tři satelity. Čínská soukromá společnost China Rocket Co. Ltd tak zaznamenala spolu s výše jmenovanou firmou další úspěch.
Startovalo se z čínském kosmodromu Ťiou-čchüan ve Vnitřním Mongolsku tuto sobotu 17. 8. 2019.
Smart Dragon-1 je nová čtyřstupňová nosná raketa na pevné palivo. Vysoká je 19,5 metru, a v průměru měří 1,2 metru. Váha pak činí 23,1 tun. Podle údajů publikovaných US Air Force vynesla tato raketa 65 kilogramový satelit Qiansheng 1, Tianqi-2 (Apocalypse-2) a Xingshidai-5 (Star Age-5).
Dle veřejných informací je první určen pro komunikaci a navigaci, a další pro internet věcí. Také mají za úkol pozorovat Zemi.
Ten největší vynesený je výrobek nedávno založené soukromé společnost Beijing Qiansheng Exploration Technology Co. Ltd.
Tak to byla ryze technická data. K těmto satelitům by mělo ještě přibýt dvacet čtyři bratříčků. A ti všichni společně by se měly podílet, jak výše psáno, na pozorování pozemského povrchu.
Po nedávném vypouštění raket z moře Čína dokazuje, že se počítá mezi vážné rivaly v boji o Vesmír. Do budoucna má velkolepé plány, jen do konce tohoto roku chce vyslat do kosmu další čtyři rakety, a další budou jistě následovat příští rok.
Otázka je, za jak dlouho bude okolí naší planety „zasviněno“ tak, že nastanou potíže s umístěním a udržením satelitů na jejich drahách. Pravda, zatím je místa stále dost, ale to jistě nevydrží navždy.